مشاور کیست?

این روزها خیلی ها به عنوان مشاور در کنار مدیران کسب و کارها قرار میگیرند.اما به راستی مشاور کیست؟
اخیرا در یک پروژه سازمانی با افرادی سر و کار دارم که تحت عنوان مشاور فعالت میکنند.البته من خودم هم سالهاست که برچسب مشاور را به خود زده ام! اما آیا هرکسی میتواند مشاور باشد؟ در این نوشته نظراتم را خدمتتان تقدیم میکنم و صمیمانه منتظر شنیدن نظرهای شما دوستان و بزرگواران هستم.
فکر میکنم مشاور شخصی است که با دانش و تجربه و داشتن دیدگاه میتواند مشورت دهنده ؛ دقت کنید ؛ مشورت دهنده و نه مجری یا برنامه ریز باشد.به عبارت دیگر مشاور کسی است که وقتی مدیر یک سازمان و حتی مدیران ارشد و مدیران میانی مواردی را با او در میان میگذارند ؛ بتواند مشورت دهد! تدوین سیاست ها و خط مشی ها و از همه مهمتر اجرای آنها و ارزیابی و سایر موارد بر عهده خود سازمان است و البته مشاور میتواند به مدیریت کمک کند تا نظارت و تایید نهایی را داشته باشد.
نکته بسیار مهم دیگر این است: آیا مشاور در همه حوزه ها میتواند اظهار نظر کند؟ یعنی اصولا مشاور آچار فرانسه یا به تعبیر یکی از دوستان عزیزم “دانای کل” است؟! خوب فکر میکنم پاسخ منفی است.مشاور باید در یک یا چند موضوع که متناسب با دانش و تجربه عملیاتی خودش میباشد بتواند نظر دهد و صاحب نظر باشد.مثل های قدیمی مانند “همه کاره ؛ هیچ کاره” و یا “همه چیز را همه گان دانند و همه گان هنوز زاییده نشده است” و نظایر آنها گواهی بر این تفکر است.
من خودم مشاور توسعه کسب و کار هستم ؛ خوب در دو حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین مدیریت ؛ اندک دانش و تجربه ای دارم که با تلفیق این دو ابزاری مفهومی به نام دیجیتال مارکتینگ را که تلفیقی از فاوا و کسب و کار است در خدمت مشاوره به شرکتها و سازمانها و افراد قرار میدهم.این به این معنی نیست که مثلا از موسیقی یا کتاب یا امور مالی و یا از انبار سر در نمیاورم!! اتفاقا واحدهای مالی را پاس کرده ام و زمانی دانشجوی حسابداری هم بوده ام ؛ یا مثلا تجربه کار در انبارهای بزرگی را داشته ام اما این تجربه استوار بر دیدگاه نیست و لذا خود را مشاور مالی یا مانند آن نمیدانم.
مشاور باید توانایی تجزیه و تحلیل و شناخت مسائل و مشکلات را داشته باشد و علاوه بر دانش و تجربه فراوان بتواند از تکنیک خلاقانه حل مسائل بهره ببرد.درست سخن گفتن در حضور دیگران و رعایت احترام و حفظ حرمت سایرین و توانایی شنیدن انتقاد نیز خیلی مهم است.
متاسفانه برخی مشاورین بیشتر تظاهر به کار در مجموعه ها را دارند به جای آنکه مسئولیت پذیری داشته باشند مسئولیت گریز هستند!
امیدوارم به کمک هم بتوانیم محیط کاری سالم تر و رشدی بیشتر داشته باشیم.
بهرحال اگر مشاور یعنی آدمی که در همه چیز توانمند است , من مشاور نیستم! اما اگر مفهوم مشاور همراهی و همکاری با مدیران برای اعتلای اهداف و رسیدن به سرفصل های آینده نگرانه همراه با قلبی پاک و دستی پر از فروتنی است ؛ بنده افتخار میکنم که مشاور هستم!!!
راستی بد نیست این مقاله را هم بخوانید از پرتال جامع علوم انسانی با عنوان مشاور کیست؟
http://ensani.ir/fa/article/download/129121

لطفا این مطلب را برای دوستان خود ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 14 =