کسب و کار الکترونیکی یا تجارت الکترونیکی؟

کسب و کار الکترونیکی ؛ در یک تعریف ساده، انجام کسب و کار با استفاده از فناوری های ارتباطی، اطلاعاتی و مخابراتی و ابزارهای مرتبط با آن ها است.
تجارت الکترونیکی دارای مفهومی محدودتر است. در تجارت الکترونیکی حتما باید بین دو طرف پول رد و بدل شود تا تجارت معنا شود.
در تجارت الکترونیکی دو طرف به دنبال کسب منافع و سود از معامله خود می‌باشند که در کسب و کار الکترونیکی الزاما اینگونه نیست.
مثلا دادگاهی که در آن محاکمه از طریق فضای اینترنتی انجام می‌گردد کسب و کار الکترونیکی محسوب می‌شود اما تجارت الکترونیکی نیست.
تجارت الکترونیکی را سهیم بودن در اطلاعات تجاری، حفظ روابط تجاری و انجام تبادلات مالی از طریق شبکه های مخابراتی دانسته اند.

طبقه بندی مدلهای تجارت الکترونیکی :
یکی از مهمترین طبقه بندی های موجود برای این پدیده اقتصادی، طبقه بندی بر اساس ماهیت تبادلات است که به مدلهای زیر تقسیم میشود:

B2B
C2C
G2G
P2P
B2C
C2B
B2B2C
B2A
C2A
G2B
G2C

A=مدیران دولتی
B=صاحبین کسب و کار
C=مصرف کننده ها
G=دولت
P=مردم

 

این نوشته اقتباس از کتاب “کسب و کار و تجارت الکترونیکی” نوشته دوست و استاد گرامی سرکار خانم دکتر ساناز نیک قدم حجتی میباشد.

 

پ.ن:
از اقبال بلند و سعادت حقیر ، استاد سرکار خانم دکتر نیک قدم ، مطلب را خوانده اند و راهنمایی هایی فرمودند.متن زیر بخشی از فرمایش ایشان است که نقل قول میکنم:

شاید اگر بخواهیم برای این دو عبارت از نقطه نظر مالی یک فرمول بدهیم کسب و کار الکترونیکی شامل همه کسب و کارهایی الکترونیکی هستند که با هدف سود آوری و کسب و کارهای الکترونیکی که با هدفی غیر از سود آوری شکل می گیرند را کسب و کار الکترونیکی می نامیم در حالیکه تجارت الکترونیکی زیر مجموعه کسب و کارهای سود آور می باشد. همچنن با توجه به کتاب جناب آقای دکتر فتحیان کسب و کار الکترونیکی= تجارت الکترونیکی+ مدیریت زنجیره تامین+ مدیریت روابط با مشتری+ هوش تجاری+ …. است…

لطفا این مطلب را برای دوستان خود ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =