گنو لینوکس چیست؟

لینوکس یا بهتر است بگوییم “گنو/لینوکس” همانند ویندوز و مک و نظایر آنها ، از سیستم های عامل برتر جهان است.
لینوکس در سال ۱۹۹۱ توسط آقای لینیوس توروالدز دانشجوی هکر فنلاندی نوشته شد و در ادامه انقلابی به نام انقلاب متن باز یا Open Source Revelation باعث معرفی این سیستم عامل قدرتمند به دنیا گردید.(دیدن فیلم انقلاب اوپن سورس را توصیه میکنم).

گنو لینوکس هسته با بیش از ۱۵۰۰ توزیع متفاوت (میتوانید در سایت distrowatch تمام توزیع های آن را ببینید یا دانلود کنید) برای هر کاری نسخه ای ویژه دارد. برای کاربران خانگی ؛ اداری ؛ امنیت کاران، گرافیست ها ، گیمیرها  ؛ شبکه کاران و…. ؛ حتی برای کودکان نیز توزیع هایی را در نظر گرفته است.

اهمیت لینوکس در این است که شرکتهای بزرگی همچون گوگل و یاهو و حتی مایکروسافت از سرورهای لینوکسی بهره میبرند.حتی اپل نیز از توزیع های یونیکسی که لینوکس هم از آن بوجود آمده است استفاده میکنند.تقریبا تمام متخصصین امنیتی و شبکه کاران از توزیع های مختلف لینوکسی بهره میبرند.

گنو چیست؟ این مطلب از ویکی پدیا قابل مطالعه است:

برای دیگر کاربردها، گنو (ابهام‌زدایی) را ببینید.
سیستم‌عامل گنو در سال ۱۹۸۳ با هدف ایجاد یک سیستم‌عامل کامل و آزاد شبه-یونیکس به‌وسیله ریچارد استالمن پایه‌گذاری شد. GNU مخفف بازگشتی «GNU’s Not Unix» است.
پروژه گنو در سال ۱۹۸۴ با هدف پشتیبانی و تولید نرم‌افزار آزاد برای سیستم‌عامل گنو تأسیس شد.
بنیاد نرم‌افزار آزاد در سال ۱۹۸۵ با هدف حمایت از جنبش نرم‌افزار آزاد و به ویژه پروژهٔ گنو شروع به کار کرد.
امروزه مهم‌ترین و رایج‌ترین سیستم‌عاملی که از نرم‌افزارهای پروژه گنو و پروانه GNU GPL استفاده می‌کند، لینوکس است که از کرنل لینوکس استفاده می‌کند و به شکل توزیع لینوکس عرضه می‌شود که بعضی اشخاص به آن «گنو/لینوکس» می‌گویند. (بحث نامگذاری لینوکس)

فرق لینوکس با ویندوز چیست (خواندن این مقاله را پیشنهاد میکنم)؟
بطور کلی پایداری و سرعت و امنیت لینوکس بالا است. با سخت افزارها سازگاری بیشتری دارد و کار به آن نیز حرفه ای تر است.
در این مقاله معرفی مختصری از “گنو/لینوکس” را تقدیمتان کردم و در نوشته های بعدی توضیحات فنی تر و بیشتری در این باره خواهم داد.
همین امروز لینوکس را یاد بگیرید! راستی من دوره های آموزشی لینوکس را هم دارم که برایتان معرفی خواهم کرد.
لطفا این مطلب را برای دوستان خود ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =