۱۰ نکته طلایی درباره امنیت کامپیوتر و موبایل

۱۰ نکته طلایی درباره امنیت کامپیوتر و موبایل که همه باید بدانند.

امروزه خطرات اینترنت و کامپیوتر بسیار زیاد شده است و همه کسانی که برای کار یا تفریح یا اهداف دیگر از رایانه یا موبایل یا هر دستگاه دیگری استفاده میکنند در معرض حوادث  اتفاقات پیش بینی نشده سایبری هستند. در این نوشته ما به ده نکته مهم در رابطه با راه های افزایش امنیت کامپیوتر و موبایل و لپ تاپ اشاره میکنیم:

همیشه خطر وجود دارد!

برخی افراد مرتب میگویند هیچ خطری برای من وجود ندارد واتفاقی برای من نخواهد افتاد! کامپیوترم ویروسی نخواهد شد ؛ ایمیلم هک نخواهد شد و …. ، ولی اینطور نیست و همه ما در ریسک هستیم و امکان به خطر افتادن اطلاعات ما بسیار زیاد است. در واقع هکرها همیشه بدنبال ما هستند تا از هر نقطه ضعفی سواستفاده کنند. اطلاعات شخصی یا مالی ، دانشگاه و اداری و همه در معرض خطر هستند. پس رعایت موارد زیر میتواند به شما کمک کند ایمنی بیشتری داشته باشید و اطلاعات خود را حفظ کنید.

به روز رسانی نرم افزارها

یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهیم و قالبا توجه کافی به آن نداریم به روز نگاه داشتن سیستم عامل و نرم افزارهای روی سیستم است ؛ چه کامپیوترهای شخصی و چه موبایل ها و تبلت ها و سایر دستگاه های کامپیوتری. همیشه آخرین نگارش نرم افزارها را داشته باشید  و مرتبا به روزرسانی کنید.
بسیاری از سیستم های عامل مانند ویندوز امکان به روز رسانی خودکار دارند. کافی است آن را فعال کنید تا بطور خودکار خودشان به روز رسانی را انجام دهند. مهم است که همیشه آخرین نگارش برنامه را در اختیار داشته باشید.
مرورگرهای خود را مانند گوگل کروم یا فایرفاکس انتخاب کنید و بطور مرتب و خودکار بسته های امنیتی به روز خواهند شد. اگر بر روی مرورگر خود از افزونه هایی مانند اجرا کننده برنامه های فلش یا جاوا و نظایر آن استفاده میکنید حتما مرتب آنها را نیز به روز کنید.

مراقب ایمیل ها و تماس های تلفنی دروغین باشید!

امروزه حملات فیشینگ بسیار زیاد شده اند.این حملات بر اساس فریب کاربران و هدایت آنها به سمت سایتها یا لینکهای غیر واقعی و گرفتن اطلاعات بانکی آنها یا رمزهای عبورشان طراحی میشود.ارسال ایمیلهای وسوسه انگیز یا هیجان آور و یا تماس های غیرواقعی و یا فراخوان های پیامکی با مضامینی همچون برنده شده در مسابقات و یا جوایز نقدی و شبیه آنها راه کارهایی است که کاربران را فریب میدهد.
شبکه های اجتماعی نیز فرصت مناسبی را در اختیار سارقان قرار میدهد تا علاوه بر دسترسی بر اطلاعات کاربران رمزهای عبور و نام های کاربری آنها را بدست آورند. به هیچ پیام مشکوک یا غیرمنطقی بدون بررسی پاسخ ندهید.

مدیریت رمزهای عبور

همه ما دارای رمزهای عبور مختلفی هستیم و بخاطر ترس از فراموشی یا تنبلی معمولا رمزهایی کوتاه و نه چندان پیچیده را انتخاب میکنیم و متاسفانه برخی اوقات در سایتهای مختلف از رمزهای یکسان یا شبیه به هم استفاده میکنیم.برنامه های مختلفی برای مدیریت رمزهای عبور وجود دارند که میتوانند در تولید پسوردهای قوی به ما کمک کنند و همه حسابهای ما را نیز مدیریت کنند و حتی در فواصل زمانی به ما یادآوری کنند تا رمزهای عبور پیشین را تغیر دهیم.در حقیقت یکی از راهکارهای امنیتی مهم این است که مرتبا رمزهای عبور خود را عوض کنیم.

برای امنیت بیشتر رمزهای عبور نکات زیر را رعایت کنید:
پسوردهای طولانی و بیش از ۲۰ کاراکتر استفاده کنید.
ترکیبی قوی از کاراکترها را انتخاب کنید و هیچ گاه یک رمز یکسان را در دو سایت استفاده نکنید.
رمز خود را جایی ننویسید و یا آن را با شخص دیگری درمیان نگذارید.
هرچند وقت یکبار رمزهای عبور خود را تغیر دهید.

مراقب کلیک ها باشید!

وب سایتهایی را که نمیشناسید و یا دانلودهایی را که منبع آنها ناشناس و غیر معروف است را بازدید نکنید و یا اگر بازدیدی از آنها داشتید بر روی لینک های آنها کلیک نکنید.خیلی از این سایتها دارای بد افزارهایی هستند که بطور خودکار اطلاعات کامپیوتر شما را دستکاری کرده یا به سرقت میبرند و حوادت ناگواری در انتظار شما خواهد بود!
اگر ایمیلی دریافت میکنید که دارای لینک یا ضمیمه است بسیار بسیار مراقب آن باشید زیرا میتواند آسیب جدی به اطلاعات سیستم شما وارد نمایند و آنها را کلیک نکنید.
افزونه هایی برای مرورگرها موجود هستند که میتوانند تا حدی از نصب خودکار بدافزارها و اسکریپت های فلش یا جاوا که ممکن است آسیب رسان باشند جلوگیری کنند اما با این همه شما باید بسیار دقت کنید.

دستگاه های خود را بدون توجه رها نکنید!

امنیت فیزیکی نیز بسیار مهم است و حتی از امنیت فنی و تکنیکی نیز قابل توجه تر است. لپ تاپ ؛ موبایل و تبلت  خود را اگر درجایی رها میکنید حتما قفل گذاری کنید تا شخص دیگری نتواند به آن دسترسی داشته باشد.
اگر اطلاعات مهمی روی فلش مموری یا هارد دیسک اکسترنال خود دارید مطمئن شوید که آنها را بخوب حفاظت کرده اید. برای کامپیوترهای رومیزی نیز پیشنهاد میکنیم هروقت با آنها کاری ندارید خاموششان کنید! هم امنیت بیشتری دارند و هم برق مصرف نمیشود!

اطلاعات حساس خود را حفاظت کنید.

همه ما دارای اطلاعات مختلفی هستیم که بسیار با ارزش هستند ؛ لیست مخاطبین ؛ اطلاعات کارتهای بانکی ، اطلاعات پزشکی و نظایر آنها از جمله اطلاعاتی هستند که بسیار حساس و مهم بوده ومیتوانند مورد سواستفاده قرار گیرند. پس این اطلاعات را روی خارج از موبایل یا لپ تاپ خود نگهداری کنید.
وقتی دیگر به این اطلاعات روی دستگاه های خود نیاز ندارید با نرم افزارهای خاص آنها را بطور کامل از سیستم حذف کنید.
تا جایی که میتوانید این اطلاعات را بصورت کدشده و رمزشده نگهداری کنید تا در صورت سرقت به سادگی قابل استفاده نباشند.

از موبایل های ایمن استفاده کنید

بدون در نظر گرفتن نوع گوشی یا سیستم عامل آن ؛ تمام گوشیها در معرض خطر هستند. موارد زیر میتواند تا حدی امنیت آنها را بالا ببرد و ریسک اتفاقات بد را کاهش دهد:

به وسیله رمز عبور یا پین کد دستگاه خود را قفل کنید و در یک مکان عمومی هرگز آنرا باز نکنید. زیر احتمال اینکه رمز شما را ببینند بسیار زیاد است.
نرم افزارهای مخصوص گوشی را از منابع و سایتهای معتبر دانلود و نصب کنید.
سیستم عامل گوشی خود را به روز نگاه دارید
بر روی لینکهایی که برایتان ایمیل میشوند یا پیامک میشوند کلیک نکنید مگر اینکه فرستنده راکاملا بشناسید.
اطلاعات شخص و حساس خود را روی گوشی ذخیره نکنید

از آنتی ویروس خوب استفاده کنید.

آنتی ویروسهای مختلفی بر روی اینترنت یا فروشگاه های نرم افزاری به فروش میرسند یا حتی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار میگیرند اما همه آنها مورد تایید یا مناسب استفاده بر روی سیستم نیستند. آنتی ویروسهای اصلی یا اوریجینال را از منابع ومراکز تایید شده و معتبر تهیه کنید و حتما مجوز یا لایسنس اصلی را خریداری ونصب کنید و آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید. به روز رسانی آنتی ویروس ها در دو بخش هسته برنامه و دیتابیس آن است و هر دوباید به روز شوند.
البته برخی از سیستمهای عامل خود دارای آنتی ویروسهایی هستند و محافظت از سیستم را بر عهده میگیرند.

از اطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

مرتب از داده ها واطلاعات مهم خود نسخه پشتیبان یا بکاپ تهیه کنید.این کار بسیار مهم است.اگر به سیستم شما حمله ای صورت بپذیرد و یا اطلاعات شما بطور ناخواسته پاک شود تنها ضمانت و گارانتی بازگشت اطلاعات شما نسخه های پشتیبانی است که قبلا تهیه کرده اید.

چند نکته اضافی و مهم دیگربرای افزایش امنیت:

  • از یک نرم افزار دیوار آتش یا فایروال استفاده کنید.برخی سیستمهای عامل خود دارای دیوارهای آتش حفاظتی خوبی هستند.
  • در مکانهای عمومی از وایرلس ها با احتیاط استفاده کنید
  • به آنچه  که در شبکه های اجتماعی به اشتراک میگذارید دقت کنید
  • مراقب باشید!!!
لطفا این مطلب را برای دوستان خود ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =