چگونه کسب و کار خود را گسترش دهیم؟

کسب و کار یا بعبارتی بهتر کار و کسب ؛ انجام مراحلی طبق روشهای مشخص به منظور افزایش سرمایه یا درآمد است. اما توسعه کسب و کار چیست و چه تاثیری و در چه بازه زمانی بر اهداف سازمانی دارد؟

در ابتدا تعریفی ساده از آن را مرور میکنیم که در ویکی پدیا آورده شده است:

“توسعه کسب‌ و کار” شامل کلیه برنامه‌ریزی‌ها، استراتژی‌ها، فرایندها و اقداماتی است، که در راستای ایجاد و پیاده‌سازی فرصت‌های رشد یک سازمان لازم می‌باشند.

برای تحلیل این تعریف باید مفهوم برنامه ریزی (Planning) ، استراتژی (Strategy)  ، فرایند (Process)  و اقدامات (Action) را درک کنیم و پس از آن تعریف سازمان را بدرستی بدانیم و سپس فرصت ها و تهدید ها و نهایتا مفهوم رشد را بررسی کنیم تا بتوان “توسعه کسب و کارها” را به خوبی متوجه شد.

برنامه ریزی خود فرایندی است برای اینکه به اهداف مشخص شده برسیم و این فرایند تعدادی فعالیت را در برمیگیرد که معمولابصورت کوتاه مدت یا بلند مدت تدوین میشوند.زمانی که به مفهوم شناسایی فرصت ها و آسیب شناسی فرآیندها میرسیم همین برنامه ریزی است که میتواند بار دیگر همچون یک راهنما به سازمان کمک کند.

استراتژی یا راهبرد نیز تعارف گوناگونی دارد که مایکل پرتر بسیار جالب آن را تعریف کرده است:

استراتژی یعنی انجام کاری با منابع کارآمدتر و انجام کارهایی که فقط از عهده ما برمیاید.
البته بخش دوم مشکل تر است و بسیاری از سازمانها حالت اول را انتخاب میکنند یعنی کاری که دیگران نیز انجام داده اند را انتخاب و نقاط ضعف آن را شناسایی کرده و با بهبود روشها تلاش در گسترش بازار مینمایند. اما انجام حالت دوم متمایز سازی کسب و کار و مهارت سازمانهایی است که نوآوری و خلاقیت  را برگزیده اند.

پراسس یا فرایند نیز مجموعه فعالیت های ساختاری و مرتبط به هم میباشد که خدمت یا محصولی را ایجاد میکنند.فرایند به سازمانها کمک میکند تا مسیری را به درستی و منطبق بر اهداف از پیش تعین شده بپیمایند و معمولا فرایندها تکرار شونده هست و در نتیجه امکان ارزیابی و عارضه یابی آنها فراهم میشود.

با کنارهم گذاشتن این معانی و تعاریف میتوان درک کلی از مفهوم توسعه کسب و کار پیدا کرد و در ادامه مطلب به بررسی راه های سریع رشد و توسعه کسب و کار میپردازیم:

همه صاحبین مشاغل و کسب و کار تمایل دارند و آرزو دارند تا توسعه بیشتری را تجربه کنند. این توسعه درواقع فقط بزرگ شدن مساحت فیزیکی یا تعداد کارکنان نیست ، بلکه بدست آوردن سهم بیشتری از بازار و کسب درآمد و سودی بالاتر را نیز شامل میشود.

اما این رشد و تغیر سخت است و تلاش زیادی را میطلبد.در آغاز مفهوم توسعه کسب و کار فروش و بازاریابی بیشتر است ؛ رقابتها و مالیاتها و تعامل بهتر و بیشتر با مشتریان…و البته همه چیز به خود ما بستگی دارد.

 • قیف فروش (Sales Funnel) بسازید!
  قیف فروش یا قیف بازاریابی در واقع پروسه فروش است.روشی که شرکت ها بوسیله آن مشتریان خود را به سمت خرید محصول هدایت میکنند.
  همه کسانی که به روشهای مختلف با محصول یا خدمت ما آشنا میشوند وارد این قیف شده و تنها مشتریان واقعی یا خریداران از قیف خارج میشوند! هرچند تبلیغ میتواند ورودی بیشتری ایجاد کند اما موارد مهم دیگری بر میزان فروش و تولید خروجی موثر هستند.
 • از یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) استفاده کنید.
  ردیابی و پیگیری تراکنشها و سفارش ها بسیار سخت است ، مخصوصا وقتی کسب و کار توسعه پیدا میکند.
  نرم افزارهای مختلفی برای مدیریت فروش ، مدیریت بازاریابی و بخشهای دیگر وجود دارد.از برنامه های تحت سیستم گرفته تا آنها که بصورت اینترنتی و ابری میتوانند خدماتی را به شما ارائه کنند.
 • وقتی از مدیریت ارتباط با مشتری صحبت میشود باید ۳ راس این مثلت مهم را بیشتر بشناسیم.
  Customer Relationship Management ، بله این کلمات را بارها شنیده ایم! اگر منظور از CRM نرم افزار یا خدماتی باشد که صرفا به فروش و بازاریابی بهبود میبخشد ؛ CRM را از زاویه تکنولوژی نگاه کرده ایم. اما اگر CRM را مجموعه راهکارهایی برای ارتباط بیشتر با مشتریان و عمیق تر شدن رابطه بین سازمان و مشتریان بدانیم ؛ تعریف ما نوعی مدیریت بوده است که در خود عبارت “مدیریت ارتباط با مشتری” نیز مشخصا به آن اشاره شده است. همچنین CRM را نوعی استراتژی برای کسب و کار دانسته اند با بهینه کردن درآمد شرکت ها و افزایش  رضایتمندی مشتریان میتواند راهبردی سودمند و جلوبرنده باشد

 

 • این مقاله بر روی سایت رایمن منتشر شده است.
لطفا این مطلب را برای دوستان خود ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + یازده =